Popis Pracovní Pozice

Overview

Accenture Technology - Intelligent Cloud & Infrastructure unit is responsible for design and deployment of network infrastructure solutions for external clients. Voice Network Projects Delivery Team is responsible for design and deployment of voice solutions and managing the client’s voice network and related voice applications. The candidate is expected to function as the high-level technical support and escalation for voice related designs, deployments, issues, incidents and initiatives. The person should be able to take the role of Subject Matter Expert in technical project deliverables and be responsible for end-to-end solution implementation. They should have sufficient voice and networking experience to tightly cooperate with other project engineers to deliver the solutions on a wide scale, covering all the voice aspects.

Key Responsibilities

• Developing voice solutions in cooperation with other project teams for solid end-to-end solutions using existing industry standards, best practices and know-hows fitting it into existing infrastructure and operations framework.

• Support and troubleshooting of voice network devices and related voice servers and services and other systems delivered by the project to the client during transition/handover period.

• Performing on-site/remote testing of voice systems and tracking results in the test documentation

• Manages day-to-day client interaction, sets and manages client expectations, continually seeks opportunities to increase customer satisfaction and deepen client relationships, builds understanding of each client’s business, organization and objectives.

Kvalifikace

Role Requirements

• Interest in and desire to learn voice and related technologies

• Understanding of IP voice and basic networking concepts

• Comprehensive verbal and written communication skills in English language

• Overall knowledge of IT infrastructure technologies (networks, operating systems – MS/UNIX, security, etc.)

• Some industry certifications (Cisco, AWS, Azure etc.) – nice to have

• Previous experience with Cisco, Avaya, Genesys, IPC, Speakerbus, Skype, MS Teams, Amazon Connect or Verint Voice Recording – nice to have

We offer

• Benefits packages

• Training package on various technologies (e.g. Voice/Network/Security/Cloud platforms, PMI, Prince, ITIL v4, Service Management, COBIT, etc.) and possibility to gain a certification

• International teams and multilingual environment

• Access to the latest high-tech solutions and opportunity to specialize in other technologies

• Ability to learn from the best IT experts on the market

• Home working possibility (after passing probation period)

Všechna rozhodnutí týkající se zaměstnání jsou činěna bez ohledu na věk, rasu, vyznání, barvu kůže, náboženskou příslušnost, pohlaví, národnost, původ, zdravotní postižení, stav armádního veterána, sexuální orientaci, genderovou identitu nebo vyjádření, genetické informace, rodinný stav, stav občanství, nebo na jakýkoli jiný stav chráněný federálními, státními, nebo místními zákony.

V rámci přijímacího řízení nejsou kandidáti o zaměstnání povinni předkládat zapečetěné nebo vymazané záznamy o odsouzení nebo zatčení.

Společnost Accenture je odhodlána poskytovat pracovní příležitosti veteránům z ozbrojených sil.

Život v Accenture

Pracujte tam, kde jste inspirováni zkoumat to, co vás baví, a kde si můžete rozvíjet a pěstovat své talenty. Inovujte s pomocí nejmodernějších technologií na těch nejúžasnějších projektech, které si můžete představit.

Pracovní prostředí

Každý den ze sebe můžete dostat to nejlepší díky pracovnímu prostředí, které vám pomáhá pohánět inovaci ve všem, co děláte.

VÍCE INFORMACÍ

Školení a rozvoj

Vezměte si volno na učení a průběžně se vzdělávejte v našich regionálních učebních centrech, propojených učebnách, online kurzech a výukových deskách.

Zobrazit vše

Zjistěte více o Accenture

S více než 450 000 zaměstnanci ve více než 120 zemích, v Accenture řešíme nejtěžší problémy našich klientů pomocí široké škály nabízených služeb a řešení v oblastech strategie, konzultací, digitálních oborech, technologiích a provozu.

Zůstaňte ve Spojení

Přidejte se k našemu týmu

Vyhledávejte volná místa, která odpovídají vašim dovednostem a zájmům. Hledáme zapálené, zvědavé a kreativní týmové hráče, kterým jde o výsledek.

Zůstaňte v obraze

Udržte si náskok s kariérními tipy, zajímavými články, pohledy zevnitř a špičkovými poznatky z oboru, které můžete využít už dnes – a to vše od lidí, kteří u nás pracují.

Zůstaňte ve spojení

Dostávejte upozornění o pracovních místech, zprávy a tipy zevnitř na míru vašim preferencím. Podívejte se, jaké vzrušující a naplňující příležitosti na vás čekají.