Popis Pracovnej Pozície

Accenture Technology Solutions is the place for someone looking for a challenging IT career and access to the kind of training, expertise and development tools that only a large company can offer. Our international reach also means you could have the opportunity to be part of a truly global organization of smart, technically-minded people and work with dynamic clients in countries all over the world.

Accenture Technology Solutions employs technology enthusiasts who focus on application development, systems administration work, and software maintenance providing practical programming and technology implementation for business.

WHAT YOU WILL DO

  • Upon completion of wide range of trainings, you'll start to work with leading software for customer engagement and operations - Pega. Pega specializes in software for business process management (BPM) and customer relationship management (CRM)

  • Too new for you? Don't worry, we have a complex training prepared for our new colleagues to learn everything what is needed. We are not only sponsoring the whole training for you but also the international certifications (as platinum partner of Pega we have access to all online trainings, materials and cloud demo environments)

  • In this position you will be more focused on analysis and design of processes than coding, therefore we are looking more for flexible and creative learners than coders

  • You will cooperate closely with Analysts to understand requirements, as well as participate on the creation of technical designs

  • Role is suitable for IT graduates

VIAC

Požiadavky

WHAT WE EXPECT

  • Basic knowledge of OOP (Java, C#, JavaScript) language

  • Basic knowledge of PL/SQL and Data Modeling principle

  • Basic knowledge of SOAP and Rest

  • Knowledge of XML and UML

  • Analytical thinking

  • English language on communicative level (B2 min.)

  • University degree in IT or at least basic relevant experience

Recognition:
• Guaranteed paid overtime or overtime vacation

German language bonus up to 400€ monthly/gross depending on language proficiency and level of seniority
• Flexible Benefit System - budget to be spent on services of your choice
• Competitive bonus structure
• Refer-a-Friend – get a bonus in the employee referral program
• Loyalty rewards
Flexibility:
• Flexible working arrangements (time & place of work)
Future:
• Wide range of trainings and expert lectures
• Regular performance review and career growth possibilities
• Ongoing career guidance and mentoring (Global Mentoring Program, Lean In)
• Employee share purchase plan
Family & Health:
• 3 extra days off
• Sick leave salary compensation (up to 90%)
• Home-office equipment
• Family oriented benefits (Wedding, Parental and Baby days-off and bonuses)
• Employee assistance services (professional psychological, financial and legal help)
• Multisport card

Salary:

From 1 300 €/m.

Accenture offers a competitive compensation package. As required by the Slovak law we state, that the legal monthly minimum gross base pay starting from 1 300 € depending on your professional and personal qualifications in the required areas.

Locations

Bratislava,Kosice

Všetky rozhodnutia týkajúce sa zamestnávania sú prijímané bez ohľadu na vek, rasu, vyznanie, farbu pleti, náboženstvo, pohlavie, národnosť, etnický pôvod, zdravotné postihnutie, sexuálnu orientáciu, rodovú príslušnosť, genetickú informáciu, rodinný stav, občianstvo alebo akýkoľvek iný základ chránený štátnymi alebo miestnymi zákonmi.

Uchádzači o zamestnanie nebudú v rámci procesu prijímania do zamestnania povinní predložiť výpis z registra trestov obsahujúci už zneprístupnené, alebo vymazané tresty, alebo zatknutia.

Aktualizácia COVID-19: Bezpečnosť a zdravie našich kandidátov, kolegov a ich rodín je naďalej našou najvyššou prioritou. Kým sa nezmenia opatrenia a obmedzenia, všetky pohovory budú aj naďalej prebiehať virtuálne.

Život v Accenture

Pracuj na mieste, ktoré ťa inšpiruje objavovať tvoje vášne a podporuje a rozvíja tvoje nadanie. Staň sa súčasťou špičkových technologických inovácií v rámci tých najlepších projektov, aké si len dokážeš predstaviť.

Pracovné prostredie

Podávaj čo najlepšie pracovné výkony v prostredí, ktoré podnecuje inovácie vo všetkom čo robíš.

Vzdelávanie a rozvoj

Nájdi si čas na svoj rozvoj a vzdelávaj sa po celý čas v Accenture, či už v našich regionálnych vzdelávacích centrách, digitálnych učebniach, on-line kurzoch, či vzdelávacích paneloch.

Zobraz všetko

Spoznaj Accenture

Viac než 600 000 našich zamestnancov vo viac ako 120 krajinách sveta spája bezkonkurenčné skúsenosti a odborné zručnosti naprieč vyše 40 odvetviami. Vítame silu zmeny, ktorá nám pomáha vytvárať hodnoty a spoločné úspechy pre našich klientov, ľudí, akcionárov, partnerov a komunity.

Zostaň v kontakte

Pridaj sa k nášmu tímu

Vyhľadaj si voľné pracovné pozície, podľa svojich zručností, či záujmov. Hľadáme zanietených, zvedavých a kreatívnych tímových hráčov, ktorí sa neboja prinášať nové riešenia.

Vždy o krok vpred

Buď vždy o krok vpred a získaj užitočné tipy a informácie pre rozvoj tvojej kariéry, priamo od špičkových odborníkov z tvojho odvetvia.

Buď s nami v kontakte

Dostávaj upozornenia na nové pracovné príležitosti, novinky a tipy prispôsobené tvojim preferenciám. Zisti, aké zaujímavé príležitosti na teba u nás čakajú.