Popis Pracovnej Pozície

Position Title: Service Delivery Operations Manager (Multiple Positions)

Responsibilities:
Service Delivery Operations Manager (Multiple Positions)  (Accenture LLP; San Francisco, CA): Assign all work assignments, commit team(s) to work, manage the quality of their work, manage the team's financials and mix to targets, and drive the overall people management within the team. May manage service delivery team leads. Empower resources to work and agree on deliverables, budget, schedule, dependencies, service levels, scope and other required operating metrics. Assign team resources to work on communicating allocated budget, schedule, macro approach, and deliverables. Make decisions for the team and ensure the team creates deliverables on budget, on schedule, and with appropriate quality. Track and provide team status using standard templates and actively participate in appropriate internal and external status meetings. Work with other delivery managers and project managers to ensure the Client Service Team/Service Delivery Team understands their accountabilities towards delivery and to work across the teams as needed. Be a Subject Matter Expert on Licensing Accounting and Royalties Accounting. Understand the complexities of international tax models and agent accounting.

Kvalifikácie

BASIC QUALIFICATIONS:

Must have a Bachelor’s degree in Business, Accounting, Econometrics, Mathematics, Commerce, Management, or a related field, plus 5 years of experience in Business Operations. In lieu of a Bachelor’s degree, employer will accept 2 additional years of experience in Business Operations.

ADDITIONAL QUALIFICATIONS:

Of the required experience, 5 years of experience must be in Operational Management, Business Accounting, General Ledger Accounting, and Intercompany Transactions.

Of the required experience, 4 years of experience must be in SAP Enterprise Systems - FI/CO Sub Ledgers, Employee Management, Workforce Management and work allocation distribution, and Month-end, Quarter-end and Year-end Finance processes.

Of the required experience, 3 years of experience must be in Licensing Accounting, international tax and trading models, and Agent distribution models.

Must have willingness and ability to travel domestically approximately 80% of the time to meet client needs.

To apply, please click the ‘APPLY’ button.

Accenture is an EEO and Affirmative Action Employer of Females/Minorities/Veterans/Individuals with Disabilities.

Equal Employment Opportunity

All employment decisions shall be made without regard to age, race, creed, color, religion, sex, national origin, ancestry, disability status, veteran status, sexual orientation, gender identity or expression, genetic information, marital status, citizenship status or any other basis as protected by federal, state, or local law. Job candidates will not be obligated to disclose sealed or expunged records of conviction or arrest as part of the hiring process. Accenture is committed to providing veteran employment opportunities to our service men and women. Candidates who are currently employed by a client of Accenture or an affiliated Accenture business may not be eligible for consideration.

#LI-DNI

Všetky rozhodnutia týkajúce sa zamestnávania sú prijímané bez ohľadu na vek, rasu, vierovyznanie, farbu pleti, náboženstvo, národnosť, etnický pôvod, zdravotné postihnutie, sexuálnu orientáciu, rodovú príslušnosť, genetický pôvod, rodinný stav, alebo občianstvo.

Uchádzači o zamestnanie nebudú v rámci procesu prijímania do zamestnania povinní predložiť výpis z registra trestov obsahujúci už zneprístupnené, alebo vymazané tresty, alebo zatknutia.

Život v Accenture

Pracuj na mieste, ktoré ťa inšpiruje objavovať tvoje vášne a podporuje a rozvíja tvoje nadanie. Staň sa súčasťou špičkových technologických inovácií v rámci tých najlepších projektov, aké si len dokážeš predstaviť.

Pracovné prostredie

Dostaň zo seba to najlepšie v pracovnom prostredí, ktoré pomáha prinášať inovácie vo všetkom, čo robíš.

ZISTI VIAC

Vzdelávanie a rozvoj

Nájdi si čas na učenie a uč sa po celý čas v našich regionálnych vzdelávacích centrách, digitálnych učebniach, on-line kurzoch a vzdelávacích paneloch.

ZISTI VIAC

Zobraz všetko

Spoznaj Accenture

S viac než 477 000 zamestnancami vo viac ako 120 štátoch, Accenture rieši najväčšie výzvy svojich klientov prostredníctvom širokej ponuky služieb a riešení v oblasti stratégie, poradenstva, digitalizácie, technológií a prevádzky podnikov.

Zostaň v kontakte

Pridaj sa k nášmu tímu

Vyhľadaj voľné pracovné miesta, ktoré vyhovujú tvojim schopnostiam a záujmom. Hľadáme zanietených, zvedavých a kreatívnych tímových hráčov, ktorí sa neboja prinášať nové riešenia.

Ostaň informovaný

Buď vždy o krok vpred s tipmi na rozvoj kariéry a názormi a informáciami od špičkových odborníkov priamo z odvetvia, ktoré môžeš využiť už dnes – a to všetko od ľudí, ktorí tu skutočne pracujú.

Dostávaj upozornenia na nové pracovné miesta, novinky a tipy prispôsobené tvojim preferenciám. Pozri sa, aké zaujímavé príležitosti ťa čakajú. Zaregistruj sa nižšie.