Popis pracovnej pozície

Senior Infrastructure Consultant

Miesto výkonu práce: Bratislava

Číslo pracovnej pozície: 00343564

Uchádzaj sa o pozíciu Ulož si túto pozíciu

- Popis pracovnej pozície

What will be your responsibility?

As the Senior Infrastructure Consultant with you'll participate on a complex data center infrastructure transformation projects focused on consolidating and optimizing server and storage architecture of our clients. You will lead and coordinate activities related to design and implementation of x86 platform, UNIX platform, SAN and storage solutions.

Our clients are major banks, insurance companies, telco operators and utility companies consolidating their data center infrastructure and operations on regional and global level.

What are we looking for?

• Minimum Master degree

• Experiences in technical field

• Interest to enhance/deepen capabilities in technical field

• English language

• Experience in (ideally at least 2 out of following):

o x86 HW & virtualization technologies (preferably VMware)

o Windows or Linux administration

o IBM powerSystems and/or AIX administration

o SAN and/or storage virtualization

Nájdi pracovnú pozíciu

Začni vyhľadávanie tu: Vyhľadaj podľa názvu pozície, úrovne skúseností alebo lokality

OSTAŇ S NAMI V KONTAKTE

Pridaj sa do nášho programu Accenture Talent Connection, sleduj náš kariérny blog alebo sa prihlás na odoberanie emailových upozornení na nové pracovné pozície.