Popis Pozice

This will be your future team:

Our team includes 15 legal professionals located in Prague and London with a diverse culture, legal and language background. We are a passionate team whose priority is to provide the best quality service to our client.

We are friendly, easy-going and we like to help one another. Our open office makes communication much easier and efficient. Most of us have several years’ experience working for Accenture. We also collaborate internally with colleagues working for other clients, industries and from other countries so that we can share knowledge and best practices.

As part of our daily activities we interact with colleagues across the organization, mainly in English and we profit from working in a truly cosmopolitan environment.

This will be your future role:

We act as the primary contact between the project team and/or business unit and the corporate legal counsels of big market players. We have an opportunity to communicate with inspiring people on an everyday basis. In your role, you will provide a complete end to end Contract Management in English language and French or German. This including:

  • drafting of Agreements, necessary modification of contract drafts
  • negotiation with supplier, obtaining approvals (Business, Legal, Insurance, Tax).
  • you may be asked for a review of the Supplier’s contract and assessment of risk included.

Your project starts with kick-off meetings with the client´s stakeholder and will be completed when the fully signed contract is saved in our Agreement library.

Performance of your work is undertaken using the client’s guidelines/playbook, client’s policies and agreed processes in order to use the correct templates.

You will learn how to react quickly, formulate your own point of view and deal with challenging stakeholders.

VÍCE

Kvalifikace

  • Completed Law Degree is desirable.
  • Experience in Contract Management field? That’s a plus!
  • Among other talents, you enjoy using English and French or German at a proficient level.
  • You have a good knowledge of MS Word, Excel, PowerPoint and you like to use it.
  • You can clearly state and convey legal positions both to our clients and with suppliers.
  • You enjoy interacting with people and you are comfortable communicating via Skype.
  • You thrive on organizing your work and managing your own time.
  • You are eager to learn new things and enthusiastic about self-development.
  • You are happy when things are in order and you are detail orientated.
  • You have strong oral and written communication skills.

Všechna rozhodnutí týkající se zaměstnání jsou činěna bez ohledu na věk, rasu, vyznání, barvu kůže, náboženskou příslušnost, pohlaví, národnost, původ, zdravotní postižení, stav armádního veterána, sexuální orientaci, genderovou identitu nebo vyjádření, genetické informace, rodinný stav, stav občanství, nebo na jakýkoli jiný stav chráněný federálními, státními, nebo místními zákony.

V rámci přijímacího řízení nejsou kandidáti o zaměstnání povinni předkládat zapečetěné nebo vymazané záznamy o odsouzení nebo zatčení.

Společnost Accenture je odhodlána poskytovat pracovní příležitosti veteránům z ozbrojených sil.

COVID-19 upozornění: Bezpečnost a zdraví našich kandidátů, zaměstnanců a jejich rodin je i nadále pro nás nejvyšší prioritou. Dokud se cestovní omezení nezmění, pohovory budou i nadále probíhat virtuálně.

Život v Accenture

Jsme globální hráči, díky tomu je práce u nás rozmanitá a nabitá příležitostmi. Našim klientům navrhujeme prvotřídní řešení za pomoci nových i tradičních technologií.

Pracovní prostředí

Kariérní posun, týmová práce, rovné podmínky a jasná pravidla pro všechny – na tom v Accenture stavíme.

Školení a rozvoj

Podporujeme vzdělávání a rozvoj našich zaměstnanců širokou nabídkou vzdělávacích aktivit. Každý zaměstnanec má přiděleného kariérního poradce, s kterým konzultuje své cíle a jak jich v rámci Accenture dosáhnout.

Zobrazit vše

Přečtěte si více o společnosti Accenture

Ve společnosti Accenture pracuje více než 500 000 lidí, ve více než 120 zemích, kteří disponují bezkonkurenčními zkušenostmi a specializovanými dovednostmi ve více než 40 průmyslových odvětvích. V Accenture využíváme sílu změny k vytváření hodnoty a společného úspěchu pro naše klienty, zaměstnance, akcionáře, partnery a komunity.

Zůstaňte ve Spojení

Přidejte se k našemu týmu

Vyhledávejte volná místa, která odpovídají vašim dovednostem a zájmům. Hledáme zapálené, zvědavé a kreativní týmové hráče, kterým jde o výsledek.

Zůstaňte v obraze

Udržte si náskok s kariérními tipy, zajímavými články, pohledy zevnitř a špičkovými poznatky z oboru, které můžete využít už dnes – a to vše od lidí, kteří u nás pracují.

Zůstaňte ve spojení

Dostávejte upozornění o pracovních místech, zprávy a tipy zevnitř na míru vašim preferencím. Podívejte se, jaké vzrušující a naplňující příležitosti na vás čekají.