Popis Pozice

Accenture is a leading global professional services company, providing a broad range of services in strategy and consulting, interactive, technology and operations, with digital capabilities across all of these services. We combine unmatched experience and specialized capabilities across more than 40 industries — powered by the world’s largest network of Advanced Technology and Intelligent Operations centers. With 506,000 people serving clients in more than 120 countries, Accenture brings continuous innovation to help clients improve their performance and create lasting value across their enterprises

Cyber Fusion Centre

Join our Cyber Fusion Centre in Prague, which is a unique group of more than 140 people passionate about Cyber Security. We are specializing in a range of security fields variating from SOC Architecture to Security Assessments, Threat Hunting and Incident Response, Privileged Access Management or Application Security. We are using latest techniques and knowledge to help our Clients transform to the Digital Age. Our team is a diverse pool of security talent from all over the world, working together as one to be the delivery specialists of today and the security leaders of tomorrow.

We are currently looking for SAP Security Consultant, who would join our Cyber Fusion Centre team in Prague to provide to help our clients in the application security domain, by supporting and working on several workstreams, mainly related to SAP.

Responsibilities:

  • Design, build and protect enterprise systems, applications and data
  • Providing services to help clients protect their information, infrastructures, applications and business processes against cyber threats.

Kvalifikace

  • 3-5 years of experience in assessing and applying information security in SAP (SAP ECC6, SAP Application design, SAP S/4HANA architecture, processes, and configurations)
  • Relevant SAP security skills in SAP HANA enterprise cloud and managed services solutions, HANA Data modeling concepts, implementation and migration, Secure Mobile Solutions, Security solutions monitoring.
  • Bachelor’s degree (Ideally in information technology or information security field)
  • Proficiency in written and spoken English.
  • Good communication and presentation skills, ability to be flexible and work creatively and analytically in a problem-solving environment / client facing / ability to travel

Nice to have skills:

  • CISSP, CISA, CISM, CRISC or similar information security certification.
  • Knowledge and experience with service management processes / ITIL, experience from IT operations.

We Offer:

  • New interesting fast growing area in Application Security where you have possibility to participated on interesting various global and local projects
  • Position in the world’s leading global company, daily communication in English
  • Professional growth based on performance
  • Continuous training, certification
  • Wide range of benefits – 5 weeks of holiday, meal vouchers, recreation/wellness vouchers, pension/life insurance etc.

The safety and well-being of our candidates and employees remain our priority. Please note that the recruitment process for opportunities in Accenture in Czech Republic will be conducted only via online format during the current coronavirus outbreak.

Všechna rozhodnutí týkající se zaměstnání jsou činěna bez ohledu na věk, rasu, vyznání, barvu kůže, náboženskou příslušnost, pohlaví, národnost, původ, zdravotní postižení, stav armádního veterána, sexuální orientaci, genderovou identitu nebo vyjádření, genetické informace, rodinný stav, stav občanství, nebo na jakýkoli jiný stav chráněný federálními, státními, nebo místními zákony.

V rámci přijímacího řízení nejsou kandidáti o zaměstnání povinni předkládat zapečetěné nebo vymazané záznamy o odsouzení nebo zatčení.

Společnost Accenture je odhodlána poskytovat pracovní příležitosti veteránům z ozbrojených sil.

Ucházet se o pozici
Pokud chcete svůj životopis odeslat z mobilu, musí být uložený na cloudu. Nemáte? Nevadí! Odešlete si tuto pozici na svou emailovou adresu. Pokud chcete svůj životopis odeslat z tabletu, musí být uložený na cloudu. Nemáte? Nevadí! Odešlete si tuto pozici na svou emailovou adresu.

Život v Accenture

Jsme globální hráči, díky tomu je práce u nás rozmanitá a nabitá příležitostmi. Našim klientům navrhujeme prvotřídní řešení za pomoci nových i tradičních technologií.

Pracovní prostředí

Kariérní posun, týmová práce, rovné podmínky a jasná pravidla pro všechny – na tom v Accenture stavíme.

Školení a rozvoj

Podporujeme vzdělávání a rozvoj našich zaměstnanců širokou nabídkou vzdělávacích aktivit. Každý zaměstnanec má přiděleného kariérního poradce, s kterým konzultuje své cíle a jak jich v rámci Accenture dosáhnout.

Zobrazit vše

Přečtěte si více o společnosti Accenture

Ve společnosti Accenture pracuje více než 500 000 lidí, ve více než 120 zemích, kteří disponují bezkonkurenčními zkušenostmi a specializovanými dovednostmi ve více než 40 průmyslových odvětvích. V Accenture využíváme sílu změny k vytváření hodnoty a společného úspěchu pro naše klienty, zaměstnance, akcionáře, partnery a komunity.

Zůstaňte ve Spojení

Přidejte se k našemu týmu

Vyhledávejte volná místa, která odpovídají vašim dovednostem a zájmům. Hledáme zapálené, zvědavé a kreativní týmové hráče, kterým jde o výsledek.

Zůstaňte v obraze

Udržte si náskok s kariérními tipy, zajímavými články, pohledy zevnitř a špičkovými poznatky z oboru, které můžete využít už dnes – a to vše od lidí, kteří u nás pracují.

Zůstaňte ve spojení

Dostávejte upozornění o pracovních místech, zprávy a tipy zevnitř na míru vašim preferencím. Podívejte se, jaké vzrušující a naplňující příležitosti na vás čekají.